Autor Wątek: Opinia o hodowli "von Gebirgsbächen"  (Przeczytany 176 razy)

Offline Kris

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 15.10.2020
Opinia o hodowli "von Gebirgsbächen"
« dnia: 18.11.2020 o 18:52 »
Dzień dobry,
chciałbym poznać opinię na temat hodowli oraz szczeniąt z hodowli von Gebirgsbächen z okolic Bielską-Białej. Czy jest to hodowla godna polecenia?

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Opinia o hodowli
« Odpowiedź #1 dnia: 18.11.2020 o 19:21 »
Nie znam tej hodowli osobiście.

Widziałam jednak, że mają czarną sukę Lovi Thunder-Poland, której niedawno szukali podhodowcy. Problem w tym, że zgodnie z obecna wiedza z zakresu genetyki umaszczenia psów, czarna suka nie mogła się urodzić po tych rodzicach...  ;)  To czyste linie eksterierowe, czapraki z dziada pradziada. Gen recesywnej czerni - od pokoleń nieobecny. A suka ewidentnie wygląda na czerń dominującą - kolor od niedawna obecny w owczarkach niemieckich dzięki rosyjskim liniom. Także jej domniemany ojciec nie jest jej ojcem. Szkoda, że hodowca nie robi badań DNA, bo postawiłabym mnóstwo kasy o zakład, że tutaj wyszedłby przekręcik  ;)  Oczywiście wpadka jest hodowcy, od którego mają tę sukę (Thunder-Poland), ale sami jako hodowcy też najwidoczniej nie mają wiedzy z zakresu podstaw genetyki, by wiedzieć, że coś nie tak.

Znaczy, podsumowując - no, jak można hodować, nie znając prawdziwej "spuścizny" swoich psów  ;)

Aczkolwiek uczciwie mówię - nic nie wiem poza tym o tej hodowli. Zupełnie przypadkiem zobaczyłam ich ogłoszenie na fb, a że genetyka maści psów to mój konik, to od razu mi wpadło w oko  ;) Ale nie mogę nic więcej powiedzieć - jakie warunki odchowu, jaki socjal, czy warto.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline vom Lienfelde FCI

• Hodowca
  • **
  • Data rej.: 16.03.2014
  • M: Liniewo
  • Użytkownik
  • Hod: vom Lienfelde FCI
Odp: Opinia o hodowli "von Gebirgsbächen"
« Odpowiedź #2 dnia: 18.11.2020 o 22:45 »
Ciekawe  że ZKwP tego nie widzi  :M