Autor Wątek: 9 tygodniowa suczka  (Przeczytany 163 razy)

Offline patitka996

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 22.11.2020
9 tygodniowa suczka
« dnia: 22.11.2020 o 09:05 »
Cześć,

Wybaczcie jeśli podobny temat już był. Mam kilka pytań odnośnie naszej suni. Kola to 9 tygodniowy mieszaniec owczarka niemieckiego i labradora. Mamy ją od tygodnia. Nie byliśmy do końca zdecydowani - ale przeważyło to w jakich warunkach była trzymana i w sumie to, że sama Nas wybrała...Ale to inny temat. Kola w domu jest bardzo grzeczna - po jednym dniu ogarnęła temat sikania na matę, z celnością bywa różnie ale w końcu to szczeniak :). Ładnie bawi się zabawkami i póki co nie próbuje nic demolować. Jest wesołą i szaloną sunią jak w sumie na szczeniaka przystało :) Przejdę może do pytań.

1) Jak radzić sobie z puchem szczenięcym ? Kola ma go już tylko na tyłku ale jest go tak dużo, że powoli zaczyna Nam przeszkadzać. Poza tym chcielibyśmy ją zacząć przyzwyczajać do pielęgnacji.

2) Czy mamy się martwić tym, że zabiera Nasze rzeczy do legowiska - np. zużytą koszulkę ? Czy mamy jakoś reagować czy po prostu pozwolić jej mieć tą jedną Naszą rzeczy aby czuła się bezpiecznie ? Bardzo lubi się kłaść przy Naszych butach, mam nadzieję że to nic złego. Ładnie zostaje sama - póki co max 1,5h. Mamy nadzieję, że tak zostanie jak stopniowo będziemy wydłużać ten czas. Oczywiście po powrocie jest smaczek  :P

3) Byliśmy ostatnio w sklepie zoologicznym, ponieważ chcieliśmy aby Pani tam pracująca doradziła Nam odnośnie szczotki do wyczesywania puchu - stanęło na tym, że nic nie pomoże i musimy przeczekać, stąd też moje pytanie numer 1. Ale chodzi o to, że gdy Pani zaczęła ją czesać - Kola chciała ją ugryźć. Nie jakoś mocno ale jednak przejawiła jakieś zachowanie agresywne. Jak negować i karać takie zachowanie ?  Myślę, że żaden właściciel nie chce mieć agresywnego psa, dlatego też chcemy zacząć reagować jak najszybciej.

4) Ostatnio chcieliśmy ją przedstawić mojemu poprzedniemu psu, który został u rodziców - West Highland White Terrier. Niestety popełniliśmy jeden błąd - gdy daliśmy mu ją obwąchać Kola była na rękach w kocyku, przez co chciała go zaatakować. Kiedy postawiliśmy ją na ziemię - była już mniej cwana. Z tym, że West już nie był taki przyjaźnie nastawiony. Jak następnym razem postarać się poprawić ich relację? Chcielibyśmy czasem móc ją zostawić u rodziców, dlatego też zależy Nam na tym aby się akceptowali.

Obydwoje mieliśmy już psy, ale wiadomo teraz jest to już typowo Nasz piesek i po prostu chcemy dla Niej jak najlepiej  :)

Pozdrawiam

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: 9 tygodniowa suczka
« Odpowiedź #1 dnia: 22.11.2020 o 15:31 »
1) 9-tygodni to 2 miesięczny szczeniak. Powinien być cały w puszku szczenięcym w tym wieku. Dopiero potem do około 5-7 miesiąca się "przepoczwarza", zrzuca puszek i ma młodą dorosłą szatę. Proces zaczyna się często od pasma wzdluż kręgosłupa na grzbiecie, po czym zjezdza w dół i obejmuje resztę ciała powoli. Zwłaszcza że mix labradora i owczarka powinien być krótkowłosym psem. Niezależnie od szaty, szczenię cierpliwie, krótkimi sesjami i masą smakołyków i nagród przyzwyczaja się do pielęgnacji sierści. Nie szarpie, masuje się miękką szczotką. Żadnych szczotek z ostrymi kolcami. Ma być przyjemnie i tona nagród.

2) Dać jeden stary przedmiot wami pachnący, niech sobie ma jak jej lepiej.

3) Wróć do punktu nr 1. Szczenięta nie lubią czesania, trzeba je przyzwyczaić. Nie karcimy psa za coś, czego jeszcze nawet nie nauczyliśmy.

4) Psy się zapoznaje na neutralnym gruncie tj. NIE W DOMU. Na spacerze, gdzieś gdzie jest przestrzeń. Nie stojąc, idąc razem na spacer.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili