Autor Wątek: Szczeniak 5miesięcy problemy z "kupą"  (Przeczytany 454 razy)

Offline mieczu

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 27.07.2015
Szczeniak 5miesięcy problemy z "kupą"
« dnia: 29.11.2020 o 01:48 »
Witam,
Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem Owczarka Staroniemieckiego ( tak wiem wiem, że większość tej rasy nie uznaje, i to po prostu ON roboczy :P ). Niestety mam problem z jego kupą.
Zacznę od tego jak ona wygląda:
1. Jest luźna w początkowej fazie wypróżniania trzyma kształt lecz pod koniec wypróżniania jest zazwyczaj "kleks".
2. Zapach jest bardzo nie przyjemny.
3. Częstotliwość oddawania kupy: na każdym spacerze, a wychodzimy na 2 dłuższe i 2-3 krótkie.
3. Kolor, jak poprzednie parametry prawie zawsze są takie same to tutaj jest zależne od karmy, jeśli karma jest bardziej szara to kupa jest szara jeśli brązowa to kupa brązowa.
Karmy które stosowałem to przez Royal dla szczeniąt ( bo taką dawał hodowca ) po przez Carnilove, Taist of the wild, Acana,( i kilka innych ) po przez karmy weterynaryjne na receptę Vet-Concept.
Karma na receptę dała efekt, że kupa była bardziej "stała" twardsza i bez "kleksa", zapach dalej nieprzyjemny, bardzo ( mam inne psy więc mam porównanie :P ), no i kolor szary bo karma jest szara. Dodam, że tej karmy nie mogę kupić bez recepty. Koszt recepty to 25 euro (bo mieszkam w Niemcach). Mimo, że recepta przez internet wydana karma kosztuje prawie 60 euro za worek 10kg i to jest kupa kasy (mimo że mieszkam w Niemcach :P ).
Może ktoś miał podobny problem i znalazł jakąś złotą karmę, która mu pomogła?
Albo przynajmniej może ktoś poda jakieś dobre karmy "lekkostrawne". Bo jak szukam to każda ta lekkostrawna ma w składzie przewagę ryżu nad mięse. A z tego co też wyczytałem lepsza karma bez zbożowa. Czyli jak to się ma do tych lekkostrawnych "weterynaryjnych" gdzie większość składu to ryż? Nie powinno tam być mięcho na początku a później jakieś uzupełniacze lepiej przyswajalne jak buraki czy bataty a nie ryż?

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Szczeniak 5miesięcy problemy z "kupą"
« Odpowiedź #1 dnia: 29.11.2020 o 10:03 »
Przede wszystkim sprawdź kał pod kątem pasożytów (i to naprawdę dokładnie, znaczy kilka razy z różnych dni, nie tylko podstawowe ale i rozszerzona diagnostyka), do tego pracę trzustki (owczarki często mają problemy z nią). Bo jeśli od strony zdrowotnej coś nie tak, to karmę możesz sobie zmieniać, a to nic nie da.

Mówisz, że psiak jest u Was kilka miesięcy, a tu wymieniasz tyle karm, że ho ho... niestety częste zmiany karmy też rozregulowują żołądek. By zobaczyć efekty niezawsze wystarczy "jedną stroną dać i zobaczyć co następnego dnia wyjdzie" tylko czasem trzeba się kilka tygodni trzymać.

Karmy weterynaryjne lekkostrawne mają z punktu widzenia poszukiwań wysokomięsnych karm zwykle bardzo kitowy skład, bo właśnie takie mają być - nie dostosowane do potrzeb zdrowego, normalnie funkcjonującego psa, a wrzucone produkty po prostu lekkostrawne plus dużo "kartonu" - wypełniaczy niestrawialnych, by kupa trzymała konsystencję. Lepsza weterynaryjna to np. Addvena ale tak, to są bardzo drogie karmy. No, chyba że po Royalu nic mu nie było, to bym do niej od biedy tymczasowo wróciła - żeby unormować, nie zbankrutować, zrobić diagnostykę, bo to szczenię i szybko rośnie, więc i każda zmiana karmy nie służy, bo on musi WCHŁANIAĆ substancje pokarmowe, więc nie przerzucałabym na typowe "wypełniaczowe" karmy gastro dla dorosłych.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili