Autor Wątek: Pytania odnośnie zmiany formy podawanego jedzonka u szczeniaka.  (Przeczytany 1065 razy)

Offline Wesz

• Forumowicz
  • *
  • Data rej.: 30.01.2022
  • M: Zachodniopomorskie
Witam.
Za ok 2 tyg przybedzie do nas sunia ( wiek suni to ok 7tyg).
Wiem ze właścicielka podawać bdz jej jedzonko wlasnej produkcji(nie barf)bynajmniej matka taka wcina.
Prawdopodobnie  szczeniaczek teraz  dostaje sucha karme
Chcialbym ze względu na dostarczenie suni jak najwięcej wartosci przejść na sucha karmę lepszego skladu.
Mam dokładnie taki zamiar:
Przejsc w miare szybko na acane i tu pytanie pojawia sie takie czy brac typowe dla malucha czy moge juz dac juniora??
Oczywiscie dowiem sie dokladnie co sunia wcinała w ostatnim tyg a zeby nie robic jej szoku żywieniowego i stopniowo przejde na karmę jaka wymieniłem.
Oczywiscie procz suchego sunia od czasu do czasu dostanie stosownie do wieku coś mokrego,kawalek kosci,postaram się nauczyc ja wcinac warzywka itp.
Do tego zakupie preparat na stawy dla spokoju by wszystko bylo dobrze.
Tak mam zamiar zywic ja przez pare mcy nastepnie w wieku pieska bliżej roku zostawie sucha i sam zaczne jej przyrządzać karme.
Co sądzicie o takim podejściu???
Moze polecicie inna karme na poczatek dla suni???
O suplementach na stawy trochę poczytałem i tu nie ma problemu,witaminki sunia dostanie w suchej więc mogę byc spokojny.
Z gory dziekuje i pzdr
« Ostatnia zmiana: 30.01.2022 o 08:39 wysłana przez Wesz »

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
Odp: Pytania odnośnie zmiany formy podawanego jedzonka u szczeniaka.
« Odpowiedź #1 dnia: 30.01.2022 o 11:00 »
Strasznie chaotycznie do tematu karmienia podchodzisz, co może w dłuższej perspektywie przynieść więcej problemów niż korzyści.
Szczególnie u szczeniąt i juniorów do zakończenia procesu wzrostu ważne jest, by dieta była zbilansowana - czyli ani za mało, ani ZA DUŻO. Jeśli ktoś układa menu domowe - musi posiadać wiedzę jak to robić, dokładać suplementów, najlepiej kontrolować (np. badaniami krwi okresowymi). BARF u szczeniąt i psów rosnących to już bardzo dużo wiedzy konieczne. Zwlaszcza, że owczarki to docelowo duże psy - mają skokowe etapy wzrostu, nie zawsze popyt na substancje mineralne jest taki sam.
Alternatywą do tego jest... sucha karma (bądź puszki, ale przy duzym psie to mało ekonomiczne), ale z wyższej półki. Ale UWAGA. Dobra sucha karma zazwyczaj pokrywa w zupełności zapotrzebowanie. Nie suplementuje się "na zapas" już niczym ekstra. No i stosuje do zaleceń wiekowych na etykiecie producenta - kiedy puppy, kiedy junior...
Starzy wyjadacze czasami podejmują inne decyzje, dobierając je indywidualnie do psa, np. wczesniej przechodząc na karmę dla dorosłych z juniora, ale do tego znów - trzeba wiedzy i doświadczenia.

Jak się daje karmę suchą "bytową", bez szału, to wtedy może być potrzeba dodatkowej suplementacji. Ale jak się karmi ekstra suchą karmą, to każdy dodatek musi być bardzo przemyślany - za dużo też powoduje problemy (choćby zaburzenia stosunku wapnia do fosforu i inne).

Oczywiście karmę zmienia się stopiowo, cokolwiek by się nie zmieniało.

Ostatnie trendy żywieniowe unikają podawania kości w diecie psów. Zbyt małe - szczenię ich nie pogryzie, będzie chciało połknąć w całości. Pogryzie - to kość bardzo mocno zbija kupę, przez co są zatwardzenia. Ponadto znów - mogą zaburzać gospodarkę wapniowo-fosforową. Są inne gryzaki dla szczeniąt. Warzywa są okej, choć surowe są bardzo mało przyswajalne.

Jeśli chcesz porad co do konkretnej suchej, to musisz podać konkretną nazwę tej karmy, a nie tylko producenta.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Wesz

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 30.01.2022 o 11:27 »
Dziekuje za szybką odpowiedź.
Wiec co do jedzenia przyrządzanego osobiscie to mam zamiar uczynic to dopiero po roku który tak jak piszesz jest najważniejszy.
Karme na poczatek tzn docelowo ta ktora chcialbym jak najszybciej wprowadzic to acana heritage puppy large breed

Kosci chcialbym od czasu do czasu dac suni zamiast gryzaka,wiadomo taki maly siersciuch potrzebuje gryzaka.
Noe wykluczam od czasu do czasu dac innego gryzaka.
Co do suplementacji to tylko wprowadzilbym sam preparat na stawy a witaminy mysle dac w suchej plus czasem.podac  warzywka z np mieskiem w formie papki.

Komentarz Globalnego Moderatora na przywilej linkowania trzeba popracować
« Ostatnia zmiana: 04.02.2022 o 09:48 wysłana przez Barton_ »

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #3 dnia: 30.01.2022 o 12:06 »
Poczytaj sobie skład:
Świeże mięso kurczaka (22%), dehydratyzowany kurczak (21%), cała czerwona soczewica, cały groch zielony, świeże organy kurczaka (wątroba, serce) (6%), dehydratyzowany śledź (4%), jaja (4%), surowa flądra (4%), olej rybny (4%), cała ciecierzyca, włókno grochu, skrobia grochowa, dehydratyzowany indyk (2,5%), cała zielona soczewica, cały groch żółty, tłuszcz z kurczaka (2%), surowa wątroba indyka (0,5%), sól, suszony kelp, świeże całe jabłka, świeża cała dynia piżmowa, świeża cała marchew, świeże całe gruszki, świeża cała dynia, świeża cała cukinia, świeży jarmuż, świeży szpinak, świeże liście rzepy, świeże liście buraków, świeże całe borówki, świeża cała żurawina, świeże całe jagody saskatoon, korzeń łopianu, lawenda, korzeń prawoślazu lekarskiego, ostropest plamisty, owoce dzikiej róży, kurkuma.

Soczewica czerwona, groch zielony, ciecierzyca, włókno grochu, skrobia grochowa, soczewica zielona, groch żółty... to jest to, co dorzucają do karm, by była "bez zbóż, bez ryżu, bez kukurydzy, bez ziemniaków" - w zamian masę nasion strączkowych, które rozbite na pozycje pojedyncze sprawiają wrażenie mniejszego procentu, niż ich jest faktycznie po zsumowaniu. Które mogą mieć właściwości wzdymające, a także istnieją badania wskazujące na istnienie zależności między długotrwałym podawaniem strączków u psów a zwiększa ryzyka uszkodzenia mięśnia sercowego. Oczywiście to nie znaczy, że ta karma jest szkodliwa... ale warto wiedzieć.

Kości jako gryzak dla szczeniąt - tylko duże, z odrobiną mięsa, pod ścisłym nadzorem człowieka (czyli tuż obok, najlepiej trzymając kość). Tak, szczenięta potrzebują gryzaków - ale akurat pośród wszystkich kości moga być problematyczne.

W tej karmie już jest dodatek glukozaminy i chondroityny ("preperat na stawy"), więc nie powinno się dawać JESZCZE ekstra porcji, bez wskazań lerkarskich.

Offline Wesz

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 30.01.2022 o 14:09 »
Tak tak kosc ino duza wołowa,lekko ja obgotuje bo pewnie maluch bdz ja dluzej mial.
Ok rozumiem za duzo zielonego w tej karmie.
Prosze podaj jaka karmę wg Cb powinieniem stosować???

Offline Nanami

• Pasterz
« Odpowiedź #5 dnia: 30.01.2022 o 14:26 »
Nie wiem, a co podaje mu obecnie hodowca? Jaką karmę?

Offline Wesz

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 30.01.2022 o 14:42 »
Bylem ok tyg temu zobaczyc jak rosna pieski i z tego co mówiła to zaczeli dawać im sucha karme,nie zapytalem jakiej firmy ale podejrzewam ze nic z wyższej półki.
Zapytam pania i dam znac.
Zona cos mówi ze pani dała im sucha karme na spróbowanie dla chihuahua.
Dziekuje za pomoc
« Ostatnia zmiana: 30.01.2022 o 14:50 wysłana przez Wesz »