Autor Wątek: Owczarek niemiecki jest chudy  (Przeczytany 1444 razy)

Offline rebo_1

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 7
 • Płeć: Mężczyzna
 • Data rejestracji: 28.07.2022
Owczarek niemiecki jest chudy
« dnia: 28.07.2022 o 13:44 »
Witam. Mam pieska 3 letniego rasy Owczarek Niemiecki i podejrzewam u niego ZNT(zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki), bo ma suchą matową sierść, sierść mu bardzo wypada, dużo je, lubi się bardzo bawić, ale jest chudy i zjada kurze gówna. Jego kał jest lekko zielonkawy i gdy  przyłożę ucho do jego brzucha to słychać jak mu burczy i się przelewa, a na pewno nie jest głodny. Piesek robi kupki o dobrej konsystencji, lecz zielonkawe od dłuższego czasu. Na razie nie mam możliwości jechać do weterynarza. Czy mogę podawać psu enzymy trawienne i witaminę b12 zakupioną w aptece. W dodatku jak pies zje troszkę kości to pod ogonem ma mokre i ta wydzielina bardzo śmierdzi, ale jak kości nie dostaje to tak się nie dzieje, ale kupki nadal są zielonkawe i słychać jak mu burczy i przelewa się w brzuchu. Proszę o pomoc.

Offline Nanami

 • Pasterz
 • ****
 • Wiadomości: 9 534
 • Płeć: Kobieta
 • Data rejestracji: 26.08.2003
Odp: Owczarek niemiecki jest chudy
« Odpowiedź #1 dnia: 28.07.2022 o 15:33 »
Jeśli pies zjada kurze odchody, to mógł ekstra zarazić się czymś od nich, czymś co dla kur nie jest patogenne, a u niego powoduje problemy jelitowe. Np. pierwotniakami jakimiś.
ZNT to głównie biegunki, a Twój pies nie ma z tym problemu.
Przelewanie się, zielone kupy... mogą być objawem ogromnej ilości problemów. Od właśnie zakażenia pierwotniakami, IBS (częste u owczarków), alergia pokarmowa, zarobaczenie.
Nie wszystkim psom kości służą, niektóre psy nie powinny ich jeść. Zdecydowanie wpływają na konsystencję kup - o wiele twardsze. Zbyt twarda kupa to problem z zatwardzeniem... trochę twardsza pomaga z kolei opróżnić gruczoły kołoodbytnicze psa. To taka woniejąca płynna substancja. Więc ich opróżnianie jest pozytywne, raz na jakiś czas. Chyba ze wydzielina jest gęsta i zalegająca, robi się stan zapalny...
Trzeba też pamiętać, że owczarki mają tendencje do czyraczycy okołoodbytowej. Zła dieta, problemy z wypróżnianiem - mogą prowadzić do tworzenia się bolesnych przetok koło odbytu, ropienia tego miejsca.

Nie podawaj leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii, bo albo nic nie pomoże, bo dawka zbyt mała (w najlepszym wypadku) albo pogorszy sytuację.
Pies powinien mieć zrobione podstawowe badania - badanie próbek kału pod kątem pasożytków, badanie USG brzucha, badanie krwi poziomu enzymów trzustkowych.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline rebo_1

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 7
 • Płeć: Mężczyzna
 • Data rejestracji: 28.07.2022
Odp: Owczarek niemiecki jest chudy
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2022 o 08:52 »
To znaczy pies nie zjada kurzych odchodów codziennie jedynie jak go wezmę do kur to widzę, że zjada i dla tego go nie biorę. Pies jakieś 12 miesięcy temu miał zapalenie jelit. Ale martwi mnie dlaczego robi zielone kupki. Pies był odrobaczany 3 tygodnie temu. Dużo je, a nadal jest chudy- podaje mu rano gotowane świńskie łapki i z tego robi się galaretka i do tego mięso wieprzowe oraz kurczak i podroby. Ostatnio go całego wyczesałem jakieś 1,5tyg temu, a znowu mu wychodzą takie kłębki włosów wystarczy je ręką wziąć i ma matową sierść. Piesek bardzo lubi się bawić, dużo biega.

Offline rebo_1

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 7
 • Płeć: Mężczyzna
 • Data rejestracji: 28.07.2022
Odp: Owczarek niemiecki jest chudy
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2022 o 09:22 »
Tutaj znalazłem taki artykuł na internecie: Czy mógłbym kupić enzymy trawienne i psu podawać, bo na razie nie mam możliwości jechać do weterynarza. Bardzo proszę o pomoc.


Niestety, niewydolność trzustki zawsze odbija się echem na całym organizmie.

Bardzo często towarzyszą jej różnego rodzaju zaburzenia, będące wynikiem upośledzonego trawienia i wchłaniania substancji odżywczych.

Czasem schorzenia współistniejące nie mają żadnego związku z niedoborem enzymów, a mimo wszystko notuje się je w większym procencie u pacjentów z ZNT.

Ważne, by uświadomić sobie, iż choroba nie polega wyłącznie na biegunce i wychudzeniu zwierzaka.

To także:

    niedobory mineralno-witaminowe,
    predyspozycje do infekcji w obrębie przewodu pokarmowego,
    spadek odporności,
    wiele innych.

Do najczęściej pojawiających się nieprawidłowości współistniejących z ZNT należą:
Przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim

W przypadku niedoborów enzymów trzustkowych często dochodzi do nadmiernego namnażania się mikroorganizmów w jelitach.

Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze – niestrawione resztki pokarmowe, zalegające w świetle jelit stanowią fantastyczne źródło substratów dla bakterii.

Drobnoustroje mają w ten sposób zapewnione wystarczająco dużo składników, aby móc szybko namnażać się.

Przerostowi flory sprzyjają zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, a w związku z tym, że wydzielina trzustki wykazuje dodatkowo działanie bakteriostatyczne, zredukowane są mechanizmy chroniące przed „inwazją” bakterii.

Wszystkie te czynniki prowadzą do zjawiska, określanego jako SIBO (small intestinal bacterial overgrowth – przerost flory bakteryjnej jelit cienkich).

Niektórzy określają to schorzenie mianem biegunki reagującej na antybiotyki.

SIBO raczej rzadko rozwija się u psów z podkliniczną formą ZNT.
Jak stwierdzić, że doszło do nadmiernego namnożenia się drobnoustrojów?

W takim przypadku z reguły dochodzi do wzrostu stężenia kwasu foliowego w surowicy krwi i zmniejszenia stężenia kobalaminy, czyli witaminy B12.

Kwas foliowy jest półproduktem metabolizmu bakteryjnego; bakterie syntetyzują jego zwiększoną ilość i jest on następnie wchłaniany przez odpowiednie receptory przedniego odcinka jelit cienkich.

W rezultacie dochodzi do zwiększenia jego poziomu w surowicy krwi.

Kobalamina jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, biorącą udział w wielu reakcjach biochemicznych.

Dieta pasów jest bogata w witaminę B12, dlatego też – przy prawidłowych trawieniu i wchłanianiu – rzadko mamy do czynienia z jej niedoborem wynikającym z braku w pokarmie.

Jednakże w przebiegu ZNT dochodzi do obniżenia wchłaniania kobalaminy z przewodu pokarmowego, co skutkuje jej niedoborem w organizmie.

Populacja bakterii, bytujących w jelitach ma ogromny wpływ na śluzówkę jelit.

Przerost bakterii beztlenowych doprowadza do częściowego zaniku kosmków jelitowych i zmniejszenia aktywności enzymów rąbka szczoteczkowego.

Przerost tlenowców z kolei nie wywołuje takich konsekwencji.

W wielu przypadkach nie ma konieczności leczenia SIBO – częstokroć samo podawanie enzymów trzustkowych w zupełności wystarcza, by objawy kliniczne zaczęły się wycofywać.

Offline Nanami

 • Pasterz
 • ****
 • Wiadomości: 9 534
 • Płeć: Kobieta
 • Data rejestracji: 26.08.2003
Odp: Owczarek niemiecki jest chudy
« Odpowiedź #4 dnia: 29.07.2022 o 09:38 »
Wystarczy że raz zje odchody i się zakazi, a reszta już namnaża się w jego organizmie, nie ma znaczenia czy je raz na jakiś czas czy codziennie.
Każdy środek na odrobaczanie ma inny zakres działania, nie ma takiego który działa na wszystkie robaki. Dlatego na niektóre jak lamblie robi się osobne testy, bo ich standardowe odrobaczanie nie wybije.
Wieprzowina jest strasznie ciężkostrawna, a kurczak często uczula, niezbyt ta dieta wygląda ciekawie czy zbilansowanie.

A podaj sobie, na własną odpowiedzialność, najwyżej pogorszysz jego stan... Nie są to wprawdzie jakieś środki, których samo podanie może zaszkodzić, ale myślę że nie tu tkwi problem, którego zaniedbanie się może zemścić. Kup sobie Amyladol dla psów i podaj zgodnie z instrukcją, bo to taki suplemencik a nie lek.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili


Offline rebo_1

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 7
 • Płeć: Mężczyzna
 • Data rejestracji: 28.07.2022
Odp: Owczarek niemiecki jest chudy
« Odpowiedź #5 dnia: 29.07.2022 o 11:40 »
Dzięki za informacje.
A czy mogę podawać psu witaminę B12 zakupioną w aptece, bo czytałem, że witamina B12 jest bardzo korzystna dla psa.