Tutaj znalazłem taki artykuł na internecie: Czy mógłbym kupić enzymy trawienne i psu podawać, bo na razie nie mam możliwości jechać do weterynarza. Bardzo proszę o pomoc.
Niestety, niewydolność trzustki zawsze odbija się echem na całym organizmie.
Bardzo często towarzyszą jej różnego rodzaju zaburzenia, będące wynikiem upośledzonego trawienia i wchłaniania substancji odżywczych.
Czasem schorzenia współistniejące nie mają żadnego związku z niedoborem enzymów, a mimo wszystko notuje się je w większym procencie u pacjentów z ZNT.
Ważne, by uświadomić sobie, iż choroba nie polega wyłącznie na biegunce i wychudzeniu zwierzaka.
To także:
niedobory mineralno-witaminowe,
predyspozycje do infekcji w obrębie przewodu pokarmowego,
spadek odporności,
wiele innych.
Do najczęściej pojawiających się nieprawidłowości współistniejących z ZNT należą:
Przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim
W przypadku niedoborów enzymów trzustkowych często dochodzi do nadmiernego namnażania się mikroorganizmów w jelitach.
Dzieje się tak z kilku powodów.
Po pierwsze – niestrawione resztki pokarmowe, zalegające w świetle jelit stanowią fantastyczne źródło substratów dla bakterii.
Drobnoustroje mają w ten sposób zapewnione wystarczająco dużo składników, aby móc szybko namnażać się.
Przerostowi flory sprzyjają zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, a w związku z tym, że wydzielina trzustki wykazuje dodatkowo działanie bakteriostatyczne, zredukowane są mechanizmy chroniące przed „inwazją” bakterii.
Wszystkie te czynniki prowadzą do zjawiska, określanego jako SIBO (small intestinal bacterial overgrowth – przerost flory bakteryjnej jelit cienkich).
Niektórzy określają to schorzenie mianem biegunki reagującej na antybiotyki.
SIBO raczej rzadko rozwija się u psów z podkliniczną formą ZNT.
Jak stwierdzić, że doszło do nadmiernego namnożenia się drobnoustrojów?
W takim przypadku z reguły dochodzi do wzrostu stężenia kwasu foliowego w surowicy krwi i zmniejszenia stężenia kobalaminy, czyli witaminy B12.
Kwas foliowy jest półproduktem metabolizmu bakteryjnego; bakterie syntetyzują jego zwiększoną ilość i jest on następnie wchłaniany przez odpowiednie receptory przedniego odcinka jelit cienkich.
W rezultacie dochodzi do zwiększenia jego poziomu w surowicy krwi.
Kobalamina jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, biorącą udział w wielu reakcjach biochemicznych.
Dieta pasów jest bogata w witaminę B12, dlatego też – przy prawidłowych trawieniu i wchłanianiu – rzadko mamy do czynienia z jej niedoborem wynikającym z braku w pokarmie.
Jednakże w przebiegu ZNT dochodzi do obniżenia wchłaniania kobalaminy z przewodu pokarmowego, co skutkuje jej niedoborem w organizmie.
Populacja bakterii, bytujących w jelitach ma ogromny wpływ na śluzówkę jelit.
Przerost bakterii beztlenowych doprowadza do częściowego zaniku kosmków jelitowych i zmniejszenia aktywności enzymów rąbka szczoteczkowego.
Przerost tlenowców z kolei nie wywołuje takich konsekwencji.
W wielu przypadkach nie ma konieczności leczenia SIBO – częstokroć samo podawanie enzymów trzustkowych w zupełności wystarcza, by objawy kliniczne zaczęły się wycofywać.