Autor Wątek: FAQ - dysplazja  (Przeczytany 48424 razy)

Offline maria-wilq

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 02.09.2002
  • M: Wrocław
FAQ - dysplazja
« dnia: 18.06.2005 o 19:53 »
Trochę teorii:

Dysplazja stawów biodrowych jest chorobą genetyczną. Polega na nienormalnym rozwoju stawów biodrowych - główki kości udowej i panewki miednicy.
Kiedy niedorozwój jest minimalny objawy są trudno zauważalne. Pies porusza się krótkim krokiem, kołysząc się na boki, zaburzenia w poruszaniu się widać wyraźniej w czasie galopu.

W postaci ostrej pies mocno kuleje, odczuwa dokuczliwy ból, w postaci skrajnej-nie może chodzić. U psów starszych może pojawić się dysplazja w postaci przewlekłej. Ból nie jest silny, a choroba objawia się ograniczoną ruchomością stawów, sztywnymi łapami.
Dysplazję można rozpoznać na zdjęciu rentgenowskim najwcześniej już u ośmiotygodniowego szczeniaka.

Zgodnie z zaleceniami FCI od dnia 1 stycznia 2001 roku wprowadzone zostały nowe symbole określające stopień dysplazji biodrowej u psów:
A - wolny od dysplazji (dotychczas A-1)
B - prawie normalny (dotychczas A-2)
C - nieznaczna (lekka) dysplazja (dotychczas C-1)
D - umiarkowana (średnia) dysplazja (dotychczas C-2)
E - ciężka dysplazja (dotychczas C-3)

Leczenie:
Zachowawcze bądź operacyjne

Leczenie zachowawcze nadaje się dla psów, które nie wykazują zaawansowanych zmian radiologicznych, nie mają objawów klinicznych bądź objawy są słabo nasilone i pojawiają się jedynie okresowo. Psy z ewidentnymi objawami klinicznym bądź zaawansowanymi zmianami radiologicznymi należy zakwalifikować do leczenia chirurgicznego.

Dysplazja w tematach forum Owczarek.pl:

- Ogolnie o dysplazji (różne informacje):

dysplazja
dysplazja
pozna dysplazja??
i znow o dysplazji
Orcus - dysplazja
dysplazja raz jeszcze
czy to dysplazja?
dysplazja
dysplazja tendencje
dysplazja
dysplazja

- Jak rozszyfrować oznaczenia dot. dysplazjii?

o dysplazji

- Kiedy prześwietlić pod kątem dysplazji?

kiedy przesw. na dysplazje

- Jak zdiagnozować dysplazję?

kulawizna czy dysplazja?
dysplazja
dysplazja
jak rozpoznac optycznie dysplazje

- Troche o leczeniu dysplazji:

dysplazja
dysplazja
leczenie dysplazji

- Gdzie się udac? Fachowcy polecani przez forumowiczów.

dysplazja
dysplazja - lista uprawnionych wet.

- Artykuł w serwisie Owczarek.pl Nowe metody "walki" z dysplazja biodrową

- Poza informacjami zawartymi w wątkach forum, o sposobach leczenia dysplazji dokładniej też tu (są tu zamieszczone tez m.in. zdjecia RTG zdrowego stawu (A1)i stawu silnie dysplastycznego (C3) - mozna porownać)
O dysplazji szerzej tez na:VetSerwis. Informacje ogólne, porównanie systemów oceny dysplazji, współczynniki, weterynarze uprawnieni do odczytu RTG, notatki, opinie i przydatne linki tutaj

Dysplazja stawu łokciowego

Teoretyczne informacje na temat dysplazji stawu łokciowego na VetSerwis

Tematy związane z tego typu dyspalzja na forum Owczarek.pl:

moj pies kuleje
boląca łapa

Temat bardzo obszerny, dlatego zamieściłam odnośniki również do innych stron (m.in. VetSerwis) - jesli czegos brakuje lub jest niekompletne - prosze o i nformacje.maria&wilq38521,8976967593

Magda C.

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #1 dnia: 20.06.2005 o 18:57 »

Baron

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #2 dnia: 15.02.2006 o 15:12 »

Pozdrawiam posiadaczy ON!!

Mam trzeciego ON (1.14lat,2.12 lat) i pierwszy większy problem. W przypadku poprzednich pupili nie wykonywałem badania dysplazji. Tym razem za namową przyjaciela zleciłem wykonanie tego badania poprzez oczywiście przeswietlenie. Okazało się, że mój Baron trafił na tą przypadłość. Jeżeli ktoś wie lub miał doświadczenia w tym temacie ze swoiom psem to proszę o krótkie informacje;a)czy leczenie (DOSTAJE JAKIEŚ KROPLE PRZEZ 3 M-CE) pomogło, b)czym grozi nie wyleczona dysplazja, c)czym grozi operacyjne nacięcie mięśnia uda, o którym wspomniał mi lekarz. Baron ma w tej chwili 11 m-cy i jest oczywiście dla mnie naj...

Baron merda ogonem do wszystkich ON (nietylko długowłosych)

Offline Nemesis

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 21.11.2004
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #3 dnia: 15.02.2006 o 16:04 »

Problem dysplazji był poruszany na forum.... bardzo dużo razy .

Wystarczy porządnie wykorzystać wyszukiwarkę ....

Offline kserbin

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 23.05.2004
  • M: Grodzisk Mazowiecki
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #4 dnia: 15.02.2006 o 16:18 »

Zajrzyj do http://www.vetserwis.pl/dysplazja.html , tam jest to w przystępny sposób opisane.

Mój Grafcio ma 15 m-cy i stwierdzoną dysplazję, lekarz proponował nam zabieg potrójnej osteotomii miednicy, ale nie mieliśmy na niego kasy. Do roku chodził tylko na smyczy, nie galopował, nie aportował, potem zaczął normalnie funkcjonować, ale bez przegięć.

Ale niestety od kilku dni zaczął kuleć na tylną łapę i obawiam się że zaczęły się problemy. Zrobiłam mu znowu szlaban na bieganie, kupię mu Artresan, u wetka pewnie dostanie Rimadyl i na jakiś czas przejdzie. Do następnego razu.

Poczytaj o metodach leczenia na tym Vet-serwisie, może z kimś się jeszcze skonsultuj, najlepiej z psim ortopedą. Ja jestem pesymistycznie nastawiona do skuteczności leczenia, bo jest to radzenie sobie z objawami, które i tak wracają i tak. Ale mój pesymizm wynika w dużym stopniu z tego, że muszę patrzeć jak mój pies cierpi i nie mogę mu pomóc na dłużej.Jak starego pieska coś boli, to jakoś to sobie można wytłumaczyć, ale mój nie stał się nawet dorosły. A potem będą skutki uboczne brania leków przeciwzapalnych-wrzody żołądka, biegunku krwotoczne itd. Sory za te teksty.

Pogadaj jeszcze z lekarzem i dobierzcie metodę, która zagwarantuje mu spokój na jak najdłużej. Trzymamy kciuki.

Zbigniew S.

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #5 dnia: 09.03.2006 o 10:34 »
Witam,
mam 10-cio miesięcznego owczarka z dwustronną dysplazją stawu biodrowego. Widać to wyraźnie na zdjęciu i nie ma mowy o pomyłce. Szukam osób, które przeszły przez operację usunięcia stawów u swojego psa. Chcę się ewentualnie przygotować finansowo i czasowo na zabieg jak i rechabilitację.
pozdrwaiam
Zbyszek

demon 70

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #6 dnia: 09.03.2006 o 12:29 »

U mojego pieska w wieku 1,lat wykryto dysplazje stawów biodrowych potwierdzonych zdięciem ,od razu zaczełam mu podawac lek caniviton i dostawał go przez około 8 miesięcy.Obecnie daje mu Artresan i piesek czuje się dobrze i obyło się bez operacji narazie!!1 pozdrawiam

Offline dr.puniszman

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 11.06.2004
  • M: Legnica
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #7 dnia: 11.08.2006 o 23:36 »
a mam pytanie czesto zdazają sie suczki z dyspalzją?? ja włsnie bede do wrocka jechał i sie troszke boje ze moja ula ma:/

Offline Nanami

• Pasterz
  • Data rej.: 26.08.2003
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #8 dnia: 11.08.2006 o 23:55 »
To zalezy od współczynnika HD Zuchtwert /jesli rodzice mieli robione takie badania/ i od wielu innych czynników.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016) & Lili

Offline Dorotka z Axą

• Owczarkarz
  • **
  • Data rej.: 10.06.2006
  • M: Gdynia
  • Technik Weterynarii
    • Wonder Dog - Szkoła dla super psów!
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #9 dnia: 15.08.2006 o 01:19 »
Najlepiej przeswietlic bioderka i miec 100% pewność bo tak przez neta to nie da sie powiedziec który pies bedzie miał dysplazje bo sa psy które nawet po rodzicach z dysplazją nie zachorowały...

Koba

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #10 dnia: 20.01.2007 o 19:23 »
Jesli znacie jakiegos dobrego specjaliste w mazowieckim, ktory potrafi czytac zdjecia RTG w kierunku dysplazja bede wdzieczny za naimiary.

Zrobilem swojemu ONkowi ostatnio fotke tylnych stawow biodrowych, i podobno ma zadatki na dysplazje (teraz ma 9 miesiecy). Chcialbym skonsultowac to zdjecie z innymi wet`ami.

Diana:)

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #11 dnia: 23.02.2007 o 13:42 »

Ja też mam pytanie.

Moja sunia już tydzień temu zaczęła utykać na lewą przednią łapę (był już bardzo podobny temat) i nie wiem-czy to może być dysplazja??

(dodam, że oglądałam, dotykałam jej łapę i nic naprawde nic tam nie było!) 

jeszcze dziś pójdę z nią do weta... martwię się...

Shera

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #12 dnia: 09.06.2007 o 17:21 »

Cytat: Koba
Jesli znacie jakiegos dobrego specjaliste w mazowieckim, ktory potrafi czytac zdjecia RTG w kierunku dysplazja bede wdzieczny za naimiary.

Zrobilem swojemu ONkowi ostatnio fotke tylnych stawow biodrowych, i podobno ma zadatki na dysplazje (teraz ma 9 miesiecy). Chcialbym skonsultowac to zdjecie z innymi wet`ami.

Ja byłam ze swoją sunią w klinice małych zwierząt SGGW u ortopedy dr n wet Beata Degórska (podobno jedna z lepszych spec od dysplazji)

Słyszałam też że dr (link poniżej ) tez wyciągnąl pare psiaków w ciężkim stanie (ale to tylko opinie osób postronnych) http://www.medivet.hg.pl/

wszystkie info z Warszawy.

Natomiast uczulam na jedno, to że piesesk zaczyna kuleć nie oznacza początków dysplazji, moja sunie pomimo 4 miesięcy prześwietlano pod tym kontem dwa razy, nic nie znajdując ( podejrzenie o dysplazję- ale na zdjęciu rtg nic nie wyszło) a kulawizna może równiedobrze pojawić się z powodu złego stąpnięcia onka, zbyt szybkiego poderwania się... zwykle nadwyrężenie... ale tak czy inacej do dobrwgo weta trzeba się udać...

Shera

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #13 dnia: 09.06.2007 o 17:22 »

Cytat: Nanami
To zalezy od współczynnika HD Zuchtwert /jesli rodzice mieli robione takie badania/ i od wielu innych czynników.

niestety badania rodziców nie wystarczą... trzeba mieć pewnośc iż do 7 pokoleń wstecz nie było przypadku dysplazji.

warkot

• Gość
FAQ - dysplazja
« Odpowiedź #14 dnia: 12.06.2007 o 20:29 »

< language=>

dziś zauważyłam u mojego 4-miesięcznego ON-ka "kicanie", występowało podczas bardzo szybkiego i zwrotnego biegu (ganiał się z małym psem). Czy to wystarczający powód do niepokoju? Jak wygląda prawidłowy, szybki bieg owczarka? Trochę mu się też zad buja podczas wolnego chodu, ale dopóki nie poczytałam o objawach dysplazji myślałam że to normalne u młodych owczarków niemieckich.