SZCZENIAK W DOMU - BLOG ZOFII MRZEWIŃSKIEJ

13 listopada 2004, godzina 04:54

Nasz typowy spacer zostal w skrocie umieszczony na filmiku, wiec opisywac nie trzeba, chcialabym dzis o czym innym - o psach, ale nie o Raszce.

Jak co dwa tygodnie bylysmy (grupka wolontariuszy) w Domu Pomocy Spolecznej - tym razem z czterema psami, dwa goldeny, jeden labrador, jeden mieszaniec collie z  ONem. Jak zawsze czekoladki roznoszone w koszyku przez goldenke Lucky, rozmowy, przytulania psow .Ale zadziwiajace jest, jak trudno u nas uwierzyc, ze wolontariuszom sie nie placi, nie zwraca za dojazd, za kupowane cukierki, czekoladki. I dziwne pytania - czy te psy to w klatce jednej mieszkaja, czy w komorce. Tak jakby mozna bylo wziac psy z klatki, nie przyzwyczajone do ludzi i wprowadzic do Domu Opieki. Powtarzamy i powtarzamy, ze kazdy z tych psow ma wlasny dom i ze przychodza z wlascicielami, ze sa szkolone. 

Rotty pogryzly w Krakowie mlodego czlowieka. Podobno probowal odganiac dwa rottweilery rzucajac kamieniami. Jesli rzucal kamieniami w przebiegajace psy, to je do ataku sprowokowal, ale pozostaje faktem, ze byly wypuszczone bez kontroli. 

Znowu beda watpliwosci, czy te wizytujace dom opieki to na pewno nie pogryza, znowu uslyszymy o falszywych psach. I znowu przez brak odpowiedzialnosci wlasciciela rottweilerow nasili sie nagonka na wszystkie psy. Tym bardziej - prosba do wszystkich czytajacych - prezentujcie dobre zachowania swoich psow!    

Dyskusja

- 2004-11-13 11:41:55
Tak, w Faktach tez byl reportarz na ten temat, zwrocono uwage, ze to nie wina konkretnej rasy a zlego wychowania, socjalizacji i niewlasciwego obchodzenia sie z psami. Co nie zmienia faktu, ze znow przez jakis czas bedzie nagonka na rottki i nie tylko...
- 2004-11-13 12:28:07
no tak ale wina też mediow, wieksza sensacja pokazac rottka gryzacego czlowieka, niż takiego:
http://www.msnbc.msn.com/id/6359754
- 2004-11-13 13:09:53
To zdecydowanie prawda. Nie da sie mówic o humanitarnym traktowaniu zwierząt i ich ochronie jak ludzka bezmyslnośc stawia ich w świetle morderców i istot czychjacych na nasze zycie lub zdrowie. Na szczęscie coraz częsciej slyszymy wlasnie o psach bohaterach - terapeutach, asystentach, ratownikach itd. Moze w koncu do swiadomosci spoleczenstwa zacznie docierac ze wszystkie wypadki to wina czlowieka. Wydaje mi sie,ze to tylko kwestia przekazania wiadomosci o pogryzieniu w odpowiedni sposób. Bo przeciez inaczej brzmi tytuł artykułu prasowego "Pies morderca atakuje" a inaczej "Bezmyslny właściciel psa, winny tragedii dziecka" - nieprawdaż?
- 2004-11-13 19:21:45
Rafka switnie to ujełaś.
Ja dzis przez przypadek na Polonii (TV) ogladłam program o psach z listy psów agresynych w Polsce. Na pytanie jak to sie stało ze te a nie inne psy sa na liscie Pan współrozmówca wyraził sie ze : Kazdy kraj ma inne psy w zaleznosci od popularnosci,no i u nas też jakieś trzeba było dać.Szczerze powiem - tego nie rozumiem. Była hodowczyni kaukazów - pokazane bardzo pozytywnie - jako misiaki niemalże. Hodowca rottków treser jednocześnie wyraził sie ze jest to świtny pies ale z naturą bojową którą należy konkretnie ukierunkować i bezwzględnie nad nią panowac. Pokazany był rottek "normalnie" tzn bez przesadyzmu w żadna stronę. Podobał mi sie ten program. Taki suchy w faktach , normalne psy . Jedno co mnie zadziwiło sposób przedstawienia wyboru ras na liste. Argumentowano np. że do Niemiec nie wolno wwozić angielskich ras a do Anglii niemieckich:/ ?? To prawda??
- 2004-11-13 21:36:29
I kaukazy i rotty maja silny instynkt terytorialny. I bardzo wysoki prog hamowania agresji. Jedno razem z drugim daje przy sile psa realne powazne zagrozenie. A jak do tego dolozyc brak odpowiedzialnosci wlascicieli, no to jest jak jest.